Zamknięto ośrodek narciarski w Alpach. Powód? Ocieplenie klimatu

i

Autor: pixabay.com Zamknięto ośrodek narciarski w Alpach. Powód? Ocieplenie klimatu

Zmiany klimatyczne

Zamknięto ośrodek narciarski w Alpach. Powód? Ocieplenie klimatu

2023-09-19 14:02

Zamknięcie ośrodka narciarskiego z powodu zmian klimatycznych stało się faktem. Pomimo tego, że zima jeszcze nie nadeszła, wyciąg narciarski w jednym z francuskich miast nie będzie już działał. Wszystko dlatego, że w zeszłym roku przyniósł więcej strat, niż zysków - informuje cnn.com.

Zima w Alpach to raj dla narciarzy. Wyciągi tam przyciągają miłośników białego szaleństwa z całego świata. Nikt by nie pomyślał, że ośrodek narciarski może się zamknąć przez wciąż postępujące globalne ocieplenie. Niewątpliwym jest, że zimy w Europie są coraz mniej srogie, a śniegu jest coraz mniej. La Sambuy, miasto prowadzące rodzinny ośrodek narciarski w pobliżu Mont Blanc we francuskich Alpach, zdecydowało się więc na likwidację swoich wyciągów narciarskich. Już w zeszłym roku słoneczna pogoda doprowadziła do tego, że sezon skrócił się do zaledwie kilku tygodni. Biznes przestał być opłacalny.

"Wcześniej śnieg padał praktycznie od pierwszego grudnia do 30 marca" – powiedział CNN burmistrz La Sambuy, Jacques Dalex. "Jednak ostatniej zimy tylko przez cztery tygodnie padał śnieg, a nawet wtedy nie było go dużo" - dodał.

Wyliczenia są proste: ośrodek będzie otwarty przez mniej niż pięć tygodni w styczniu i lutym i odnotuje roczną stratę operacyjną w wysokości około 500 000 euro.

Dzięki szerokiej gamie tras narciarskich, od „czarnych” dla zaawansowanych po „zielone” dla początkujących i stosunkowo tanim karnetom narciarskim, miejsce to było popularne wśród rodzin poszukujących bardziej kameralnych wrażeń w Alpach niż oferowanych przez większe miejscowości.

Najpiękniejsze uzdrowiska Dolnego Śląska. Tu odpoczniemy w wyjątkowej scenerii