Czas wolny

Otwarto modelarnię Kolejkowa dla zwiedzających! Tym razem w Jeleniej Górze [ZDJĘCIA]

2024-03-22 10:12

Pierwsza i jedyna w Polsce modelarnia, otwiera się dla odwiedzających już 22 marca w Jeleniej Górze. Modelarnia to serce Kolejkowa. Tutaj tworzone są elementy wystaw w całej Polsce.

Modelarnia to serce Kolejkowa. Tutaj tworzone są elementy wystaw, które możecie oglądać we Wrocławiu i Gliwicach, a już niedługo w Warszawie i Gdańsku. Została ona przemyślana tak, aby zwykle ukryta przed wzrokiem osób postronnych praca modelarzy, stała się główną atrakcją obiektu. Modelarnię będzie można zwiedzać. Turyści zobaczą na żywo zarówno pracę ludzi, jak i skomplikowanych, nowoczesnych maszyn.

- Kolejkowo stanowi unikatową atrakcję w skali Polski, która zwiększa atrakcyjność turystyczną Jeleniej Góry. Odnowa jeleniogórskiej tradycji modelarstwa, datującej się od 1966 roku, jest powodem do dumy. Cieszymy się, że to właśnie Jelenia Góra została wybrana na lokalizację dla modelarni Kolejkowa, co przyczynia się dowzbogacenia oferty turystycznej miasta - mówi Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry.

Zwiedzający zapoznają się z tradycją modelarstwa jeleniogórskiego oraz historią Kolejkowa. Dowiedzą się, na czym polega praca Modelarza w Kolejkowie i zgłębią tajniki procesu twórczego od projektu, poprzez pracę rąk i nowoczesnych maszyn, aż po efekt końcowy - jakim są makiety. Zobaczą na żywo jak tworzy się budynek, ukształtowanie terenu, drzewa czy skały.

Tradycja jeleniogórskiego modelarstwa sięga 1966 roku, która swój początek miała przy dawnej “Kolejówce”. W sercu Karkonoszy powstawały najbardziej znane modele taboru kolejowego w Polsce.

- Jako pracownik dawnej jeleniogórskiej modelarni cieszę się, że Kolejkowo przywraca historię i tradycje modelarskie Jeleniej Góry. Razem z kolegami spędziliśmy wiele lat tworząc modele. Łza się w oku kręci, widząc, że kolejne pokolenia mogą zagłębić się w tworzoną przez nas historię - mówi Florian Górski, modelarz z dawnej jeleniogórskiej modelarni.

Podczas zwiedzania ścieżki edukacyjnej, przewodnik odpowie na pytania dotyczące procesu tworzenia figurek, scenek, a także innowacji w Kolejkowie, takich jak podłączenie elektroniki, wprawienie w ruch pojazdów, czy uruchomienie na makiecie zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz czy burza.

Finałem zwiedzania ścieżki edukacyjnej Kolejkowa, będzie makieta z najważniejszymi zabytkami Jeleniej Góry: między innymi Ratuszem, kamienicami, Dworcem Głównym oraz Bramą Wojanowską.

Modelarnia Kolejkowa w Jeleniej Górze. Bilety, godziny otwarcia

Otwarcie dla odwiedzających już 22 marca. Tylko na pierwszy weekend (22-24.03) bilety zakupicie o 50% taniej. Pierwsza wycieczka wystartuje 22 marca o godzinie 10.00. Liczba miejsc ograniczona.

Już wkrótce bilety kupicie na stronie kolejkowo.pl. Istnieje możliwość zakupu biletów stacjonarnie, natomiast wiąże się to z wyższą ceną. Modelarnia znajduje się na ulicy Legnickiej 2 w Jeleniej Górze. Dostępny jest bezpłatny parking. Modelarnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, oraz w sobotę i niedzielę od 10.00 do 19.00.