Czas wolny

Odwiedziłam wystawę Banksy'ego przy Hali Stulecia. Byłam zachwycona! [ZDJĘCIA]

2024-03-20 10:27

Znam Banksy'ego już od dawna, z resztą ze świecą szukać osoby, która nie kojarzy chociażby jego najbardziej popularnej dziewczynki z ulatującym balonikiem w kształcie serduszka. Nie do końca jednak interesowałam się jego całą twórczością i przekazem. Dzięki wystawie znajdującej się w IASE przy ul. Wystawowej we Wrocławiu, udało mi się dowiedzieć nieco więcej na temat tego ulicznego artysty, a sama wystawa zrobiła na mnie duże wrażenie.

Kim jest Banksy?

Banksy to znany na całym świecie artysta street art'u, który wciąż pozostaje anonimowy i otoczony tajemnicą. Jego prace pojawiają się w różnych miejscach na świecie i za każdym razem wywołują sensację. Tym razem możemy podziwiać jego dzieła we Wrocławiu tuż przy Hali Stulecia. Do 11 sierpnia w Instytucie Automatyki Serwisów Energetycznych na ul. Wystawowej znajduje się ponad 150 inspirujących motywów sztuki ulicznej – w tym m.in. graffiti, fotografie, rzeźby, instalacje wideo oraz wydruki na płótnie, czy aluminium.

- Sztuka tworzona przez Banksy'ego ma niezwykle mocne przesłanie - mówi Ewa Król, koordynator wystawy "The Mystery of Banksy". - Porusza najistotniejsze problemy naszych czasów, takie jak: nierówność społeczna, konflikty zbrojne czy nadmierny konsumpcjonizm. To zachęca widzów do refleksji i dyskusji nad tym, czy możemy coś jeszcze zrobić więcej, aby nasz świat był lepszym.

Dzieła brytyjskiego artysty cieszą się niezwykłą popularnością także na prestiżowych aukcjach. Do historii przeszła ikoniczna praca pt. „Dziewczynka z balonikiem” (ang. Girl with Balloon) w wersji pociętej przez niszczarkę została sprzedana za 18,5 miliona funtów w 2021 roku.

Niesłychany rekord osiągnął także obraz „Game Changer”, który Banksy potajemnie powiesił na korytarzu szpitala w Southampton w maju 2020 roku i zadedykował personelowi szpitala słowami: Dziękuję za wszystko, co Państwo robią. Dzieło zostało sprzedane za cenę prawie 17 milionów funtów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z WYSTAWY:

Więcej informacji o biletach i godzinach otwarcia możecie znaleźć TUTAJ.