matury2022

i

Autor: Małgorzata Węglewska

Matury 2022 ruszyły!

2022-05-05 8:32

Dziś około 900 absolwentów jeleniogórskich szkół przystąpiło do matury z polskiego. Nasi redaktorzy odwiedzili jedną ze szkół ponadpodstawowych, by dowiedzieć się jakie emocje i plany na przyszłość towarzyszą maturzystom w tak ważnym dniu.

Maturalny maraton rozpoczęty! Na pierwszy ogień egzamin z języka polskiego. Maturzyści postanowili się z nami podzielić sposobami na dobre zdanie matury.

- Przez te trzy lata w czasach pandemii nic się nie nauczyłem, więc przez ostatnie trzy dni siedziałem i oglądałem streszczenia lektur – relacjonuje jeden z uczniów. - Słuchałam na lekcjach i myślę, że tą wiedzę sobie regularnie zbierałam - dodaje maturzystka.

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Gdy sama nauka nie wystarcza, uczniowie korzystają z innych sposobów.

- Mam ze sobą malutkie serduszko, które znalazłam na ziemi, mam nadzieje, że przyniesie mi szczęście – mówi jedna z uczennic. Wierzę w działanie szczęśliwych amuletów, żab lub słoni z trąbą do góry, ale śmiejemy się z innymi, że nawet nie mamy jak ich ze sobą zabrać, bo nic nie możemy wnosić. Każdy sprzedaje sobie kopniaki” – śmieje się jedna z maturzystek.

Jak już wiemy w tym roku maturzyści musieli się zmierzyć z tematem tradycji w „Panie Tadeuszu” oraz refleksją na temat kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia w „Nocach i dniach”. Zdaniem piszących matura była prosta, a tematy dawały pole do popisu. Miejmy nadzieje, że pozostałe egzaminy pisemne będą również tak pozytywnym zaskoczeniem. Powodzenia!

QUIZ. Dobry kierowca powinien o tym wiedzieć

Pytanie 1 z 12
Kojarzysz to wnętrze? To jest auto marki...
Co to za wnętrze?