Zarządzali Samotnią przez blisko 60 lat. PTTK zrywa z nimi umowę. Co dalej ze schroniskiem?

i

Autor: pixabay.com

Turyści odzyskali nadzieję!

Co dalej z Samotnią? Jest nadzieja, aby to miejsce przetrwało!

2023-08-09 10:51

Kto choć raz był w Karkonoszach, na pewno odwiedził schronisko PTTK Samotnia tuż pod Śnieżką. Przez 57 lat dzierżawcami tego miejsca była rodzina Siemaszko. Pasjonaci wstępnie zostali pozbawieni tego prawa i pojawiły się informacje, że będą musieli zamknąć obiekt. Teraz okazuje się, że nie wszystko stracone.

Ten, kto choć raz szedł na Śnieżkę od strony Karpacza, zna to schronisko. Albo trafił na nie spacerując przypadkiem. Panuje tam niepowtarzalny klimat, jest przytulnie, a wędrujący po Karkonoszach mogą tam chwilę odpocząć pijąc swoją herbatę z termosu zagryzając kanapką czy czekoladą. Samotnia, bo o o tym magicznym miejscu mowa, jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Miłośnicy gór jednak pod koniec lipca br. wstrzymali oddech. Pojawiła się bowiem informacja, że miejsce zostanie zamknięte. Wszystko przez nieoczekiwaną decyzję właściciela tego obiektu, tj. Sudeckie Hotel i Schroniska PTTK, który z dnia na dzień, po 57 latach wypowiedział umowę dzierżawy rodzinie Siemaszków. W internecie pojawiła się petycja, aby do tego nie doszło. I zadziałała.

"Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Samotni. Nie spodziewałyśmy się takiego poruszenia. Dziękujemy z całego serca! Dzięki Wam nasza kandydatura na opiekuna Samotni na kolejne lata będzie ponownie rozpatrywana!" - czytamy na Facebooku schroniska.

Do obszernej dokumentacji konkursowej, którą rodzina Siemaszków będzie uzupełniać maksymalnie do 11 sierpnia, trzeba dołączyć referencje firm i instytucji, które współpracowały z Samotnią. Dlatego też zwrócono się z prośbą do nich o wsparcie i szybką reakcję.

Pod petycją w obronie Samotni podpisało się już 43,5 tysiąca osób z całej Polski.

Warto wspomnieć, że dekadę temu spółka należąca do PTTK również chciała pozbyć się Siemaszków. Po protestach ludzi gór, alpinistów, turystów, samorządowców, polityków, aktorów i internautów ostatecznie się to nie udało i Samotnia mogła nadal funkcjonować. Czy teraz będzie tak samo? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu. Tak to wyglądało 60 lat temu [ZDJĘCIA]