To pogodowy armagedon w październiku. W Legnicy został pobity rekord temperatury!

i

Autor: pixabay/canva

Ale historia!

To pogodowy armagedon w październiku. W Legnicy został pobity rekord temperatury!

2023-10-03 13:59

Czy ktoś pamięta tak słoneczny październik, jak ten, który mamy obecnie? Temperatury zbliżające się do 30 stopni Celsjusza t ewenement w naszym kraju. Jak zauważa IMGW, 3 października w Legnicy został pobity rekord temperatury. Dotychczas rekord ten wynosił 28.9°C i taką wartość odnotowano w Trzebiechowie (pow. zielonogórski). Dzisiaj to już 29.2°C.

W tym roku pogoda w Polsce naprawdę nas zaskoczyła. Zawsze bowiem z końcem sierpnia przygotowani jesteśmy na chłodniejsze dni, poprzeplatane z deszczem i wiatrem. Według synoptyków wrzesień jednak, po zsumowaniu temperatur z każdego dnia, okazał się być nawet cieplejszy, niż czerwiec. Z kolei 3 października IMGW odnotował pobity rekord temperatury dla października z roku 1966. Ma on miejsce w Legnicy i wynosi 29,2 stopni Celsjusza.

Dotychczas rekord temperatury maksymalnej dla tego miesiąca wynosi 28.9°C i taką wartość odnotowano w Trzebiechowie (pow. zielonogórski) w dniu 4 października 1966. Było to 57 lat temu!

Pomimo tego zacnego tytułu, IMGW wydało również ostrzeżenie przed silnym wiatrem, zarówno na terenie Dolnego Śląska, jak i całej Polski. Dynamikę tą zaserwuje nam dynamicznie przemieszczający się chłodny front atmosferyczny, który wypierać będzie bardzo ciepłe, gorące powietrze, a wtłaczać będzie zdecydowanie chłodniejsze powietrze płynące bezpośrednio za frontem. Silne porywy wiatru mogą osiągać prędkość przekraczającą 70-90, punktowo 100 km/h w połączeniu intensywnymi opadami deszczu oraz gradem. Strefa frontu wg uśrednionych wyliczeń modeli numerycznych powinna wkroczyć nad obszar regionu mniej więcej po godzinie 20-21 i dynamicznie przemieszczać się dalej w kierunku wschodnim osiągając wschodnią i północno-wschodnią część województwa jeszcze przed północą. 

Księżyc Żniwiarzy. Niezwykła pełnia w w obiektywie mieszkańców Dolnego Śląska