Działki budowlane

i

Autor: getty images Na początku 2023 r. ceny działek budowlanych ustabilizowały się, ale czy aby na pewno na długo?

Prawo budowlane

Przydomowe schrony bez pozwolenia. Zmieniono przepisy

2023-08-18 10:34

Zwolnienie z pozwolenia na budowę domów powyżej 70 m kw. i przydomowych schronów - zakładają poprawki zgłoszone do projektu ustawy ws. Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Budowa schronów bez pozwolenia

Uchwalone przepisy przewidują, że bez pozwolenia na budowę będzie można stawiać m.in. przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 mkw. przeznaczone do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami zagrożeń np. militarnych.

Poprawki wprowadzają też zmiany w zakresie uprawnień budowlanych. Umożliwiają m.in. uzyskanie uprawnień do projektowania w ograniczonym zakresie przez osoby po studiach I stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności, po studiach I lub II stopnia na kierunku pokrewnym albo po technikum lub branżowej szkole II stopnia w branży odpowiedniej dla danej specjalności.

Domy jednorodzinne powyżej 70 mkw. bez pozwolenia na budowę

Poprawki dotyczą też m.in. zwolnienia z pozwolenia na budowę domów powyżej 70 m kw., podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m kw. Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby. W odróżnieniu od domów o powierzchni do 70 m kw., konieczne będzie ustanowienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy.

- W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych – zauważył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak wskazał resort, zmienione przepisy wyłączają możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu. Dodał, że pozostanie obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Mieszkańcy Fiołkowej domagają się remontu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE