Budowa/ zdj. poglądowe

i

Autor: borevina/Pixabay/cc0

Praca i kariera

Rewolucyjne zmiany na rynku pracy w Polsce. Coraz więcej Azjatów

2023-08-16 9:45

W fabrykach, w hotelach i na budowach, gdzie do niedawna obok Polaków najczęściej pracowali obywatele Ukrainy, z miesiąca na miesiąc przybywa imigrantów, także z bardzo odległych państw – informuje w środę "Rzeczpospolita".

Redakcja zauważa, że gości luksusowych hoteli nad Bałtykiem coraz częściej obsługują kelnerzy, kucharze czy pokojowe z Filipin, Indonezji i z Afryki.

"Rzeczpospolita" podnosi, że najnowsze dane Eurostatu potwierdzają, że coraz więcej Ukraińców wyjeżdża do innych państw, w tym do Kanady, Hiszpanii czy do Niemiec. Na koniec czerwca w Niemczech mieszkało ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, podczas gdy w Polsce ich liczba spadła do niespełna 978 tys.

Aktualnie w polskich fabrykach, hotelach i na budowach, gdzie jeszcze niedawno obok Polaków najczęściej spotkać można było obywateli Ukrainy, zauważalny jest wzrost liczby imigrantów z odległych zakątków świata. 

"To bardzo rzetelni, stabilni i uprzejmi pracownicy, którzy świetnie sprawdzają się w usługach" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Roman Kucierski, dyrektor zarządzający pięciogwiazdkowego hotelu Hamilton w Świnoujściu.

Potwierdza to na łamach "Rzeczpospolitej" Anna Sudolska z agencji zatrudnienia Idea HR Group, ekspertka ds. rynku pracy w Północnej Izbie Gospodarczej. - Jeszcze w ubiegłym roku kadrowe problemy hotelarzy i restauratorów pomagał rozwiązać napływ uchodźczyń z Ukrainy. Dzisiaj widzimy, że 70-80 proc. tych osób nie podjęło ponownie pracy. Wróciły do Ukrainy, wyjechały do Niemiec lub pracują gdzie indziej – ocenia ekspertka.

Gazeta, powołując się na raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zauważa, że Polska przegrywa wyścig o imigrantów z Ukrainy. Organizacja apeluje o jasne określenie perspektywy statusu prawnego uchodźców i o inne rozwiązania (w tym szkolenia językowe i zawodowe), które zachęcą do pozostania nad Wisłą, a którymi warto też stabilizować pobyt pracowników z innych państw.

Te zawody już niedługo mogą zniknąć z rynku. Wszystko przez sztuczną inteligencję