Student/ zdj. poglądowe

i

Autor: Pixabay Student/ zdj. poglądowe

Sudia 2023/2024

Na uczelni Ordo Iuris jest tylko jeden nowy student. Zgłosiło się aż sześcioro

2023-11-02 10:19

W roku akademickim 2023/2024 w Collegium Intermarium, uczelni założonej przez środowisko Ordo Iuris, gdzie istnieje tylko jeden kierunek - prawo, do rekrutacji przystąpiło zaledwie sześcioro maturzystów. Studia rozpoczął jeden z nich - donosi oko.press.

W 2021 roku Ordo Iuris uruchomiło własną uczelnię Collegium Intermarium, której rektorem jest adw. Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej w Ordo Iuris. W instytucji tej studiować można jedynie prawo, a rok studiów kosztuje tam 10 tysięcy złotych - w przypadku płatności ratalnych, wychodzi nieco więcej. Jak czytamy na oko.press, wśród wykładowców, oprócz Lewandowskiego, możemy znaleźć również zagranicznych działaczy antyaborcyjnych, węgierskich naukowców związanych z partią Orbána, osoby bliskie władzy PiS, a także prawicowych publicystów. W Collegium wykładają m.in. wiceminister finansów Piotr Patkowski oraz były wiceminister sprawiedliwości i bohater afery hejterskiej Łukasz Piebiak.

Uczelnia Ordo Iuris "bardzo prestiżowa"

Z informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w roku akademickim 2021/2022 uczelnia przyjęła 15 studentów, z którymi zajęcia prowadziło... 34 wykładowców. W trakcie trwania roku czterech studentów nie poradziło sobie na prawie. W kolejnym roku, tj. 2022/2023 Collegium Intermarium kształciło zaledwie 3 nowe osoby. Z prostych wyliczeń wynika, że na uczelni na I i II roku łącznie było wówczas 14 studentów. 

Pomimo tak niskiej liczby studentów, uczelnia dostawała od Ministerstwa Edukacji i Nauki spore dotacje - 200 tysięcy zł na projekt "Przywracamy tradycje strzeleckie" i 300 tysięcy zł na "Festiwal nauki klasycznej: Akademia, Likejon, Uniwerstytet". Jak informowała Wirtualna Polska, łączna suma wsparcia uczelni wynosiła nawet  2,7 miliona z publicznych pieniędzy, m.in. na samorząd studencki, naukę strzelania i studia z etyki dla nauczycieli.

Teraz OKO.press donosi, że roku akademickim 2023/2024 zgłosiło się sześcioro kandydatów, z czego przyjęto jedynie jednego nowego studenta. Łącznie na studia prawnicze stacjonarne w Collegium Intermarium uczęszcza 15 studentów.

Inwazja biedronek azjatyckich! Wasze zdjęcia