Student/ zdj. poglądowe

i

Autor: Pixabay Student/ zdj. poglądowe

Sudia 2023/2024

Na uczelni Ordo Iuris jest tylko jeden nowy student. Zgłosiło się aż sześcioro

2023-11-02 10:19

W roku akademickim 2023/2024 w Collegium Intermarium, uczelni założonej przez środowisko Ordo Iuris, gdzie istnieje tylko jeden kierunek - prawo, do rekrutacji przystąpiło zaledwie sześcioro maturzystów. Studia rozpoczął jeden z nich - donosi oko.press.

W 2021 roku Ordo Iuris uruchomiło własną uczelnię Collegium Intermarium, której rektorem jest adw. Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej w Ordo Iuris. W instytucji tej studiować można jedynie prawo, a rok studiów kosztuje tam 10 tysięcy złotych - w przypadku płatności ratalnych, wychodzi nieco więcej. Jak czytamy na oko.press, wśród wykładowców, oprócz Lewandowskiego, możemy znaleźć również zagranicznych działaczy antyaborcyjnych, węgierskich naukowców związanych z partią Orbána, osoby bliskie władzy PiS, a także prawicowych publicystów. W Collegium wykładają m.in. wiceminister finansów Piotr Patkowski oraz były wiceminister sprawiedliwości i bohater afery hejterskiej Łukasz Piebiak.

Uczelnia Ordo Iuris "bardzo prestiżowa"

Z informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w roku akademickim 2021/2022 uczelnia przyjęła 15 studentów, z którymi zajęcia prowadziło... 34 wykładowców. W trakcie trwania roku czterech studentów nie poradziło sobie na prawie. W kolejnym roku, tj. 2022/2023 Collegium Intermarium kształciło zaledwie 3 nowe osoby. Z prostych wyliczeń wynika, że na uczelni na I i II roku łącznie było wówczas 14 studentów. 

Pomimo tak niskiej liczby studentów, uczelnia dostawała od Ministerstwa Edukacji i Nauki spore dotacje - 200 tysięcy zł na projekt "Przywracamy tradycje strzeleckie" i 300 tysięcy zł na "Festiwal nauki klasycznej: Akademia, Likejon, Uniwerstytet". Jak informowała Wirtualna Polska, łączna suma wsparcia uczelni wynosiła nawet  2,7 miliona z publicznych pieniędzy, m.in. na samorząd studencki, naukę strzelania i studia z etyki dla nauczycieli.

Teraz OKO.press donosi, że roku akademickim 2023/2024 zgłosiło się sześcioro kandydatów, z czego przyjęto jedynie jednego nowego studenta. Łącznie na studia prawnicze stacjonarne w Collegium Intermarium uczęszcza 15 studentów.

Inwazja biedronek azjatyckich! Wasze zdjęcia

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE