Zdj. poglądowe

i

Autor: pexels.com Do kiedy wymiana opon z letnich na zimowe 2022? Czy dostaniemy mandat za brak opon zimowych?

Na drodze

Do kiedy wymiana opon z letnich na zimowe 2023? Czy dostaniemy mandat za brak opon zimowych?

2023-10-26 10:52

Zima coraz bliżej, kierowcy muszą więc poważnie zacząć myśleć o zmianie opon z letnich na zimowe. To bardzo słuszny krok, jeżeli chcą czuć się na oblodzonych drogach bezpiecznie. Kiedy więc powinniśmy zmienić opony letnie na zimowe w 2023 r.? Czy możemy dostać mandat, jeśli tego nie zrobimy?

Wymiana opon z letnich na zimowe spędza wszystkim kierowcom sen z oczu. Jasne jest to, że trzeba to zrobić, jednak odkładamy to przeważnie na ostatnią chwilę. A nie powinno tak być. Zima bowiem w Polsce pojawia się nagle i zaskakuje, a śnieg potrafi być na drogach nawet do połowy marca. Jak będzie w tym roku? Podobnie. Dlatego nie warto zwlekać, a opony z letnich na zimowe wymienić najszybciej jak się da. Kiedy w takim razie zmienić opony na zimowe w 2023? 

Spis treści

  1. Zmiana opon na zimowe 2023. Kiedy?
  2. Najlepsze zimowe opony
  3. Dlaczego wymieniamy opony na zimowe?
  4. Mandat za brak opon zimowych w zimie

Zmiana opon na zimowe 2023. Kiedy?

Ustawowo, nie została przyjęta konkretna data wymiany opon z letnich na zimowe. Jeżeli jesteśmy posiadaczami ogumienia całorocznego, problem ten nas nie dotyczy. Wtedy nie musimy ich zmieniać. Jeżeli jednak posiadamy opony letnie, warto się ich pozbyć na okres jesienno-zimowy. Przyjmuje się, że pony zmieniamy na zimowe w momencie kiedy w czasie poruszania się autem temperatura powietrza jest mniejsza niż 7-8 stopni Celsjusza. Trzeba jednak przewidzieć to wcześniej. Bezpiecznym momentem na wymianę ogumienia na zimowe w Polsce jest początek października. Pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że podczas wymiany opon w zakładach wulkanizacyjnych mogą być spore kolejki.

Najlepsze zimowe opony

Kierowcy nie mają obowiązku zakładania opon wyłącznie oryginalnych i nowych. Można pomyśleć o zimowym ogumieniu używanym. Jednak trzeba być w tym przypadku ostrożnym - mogą okazać się bowiem wadliwe, dlatego warto się skonsultować ze specjalistą.

Dlaczego wymieniamy opony na zimowe?

Przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa i innych uczestników ruchu drogowego. Zimówki są optymalizowane pod kątem komfortu jazdy (amortyzacji, niskiego poziomu hałasu) oraz osiągów na śniegu i pośniegowym błocie.

Mandat za brak opon zimowych w zimie

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimę, zatem mandatu nie dostaniemy. Polska należy do mniejszości krajów europejskich, gdzie przepisy nie nakazują używania opon zimowych w sezonie jesienno-zimowym.