Zamek Książ w Wałbrzychu

i

Autor: pixabay.com

kino

Zamek Książ w filmie nominowanym do Oscarów. Kiedy na ekranie?

2024-01-25 10:17

O tym, że Dolny Śląsk jest piękny, wiemy nie od dziś. Unikatowe zamki, góry czy zabytki przyciągają jednak nie tylko turystów. Region odwiedzają także dosyć często filmowcy i wykorzystują wyjątkowe miejsca w swoich produkcjach. Jedną z nich jest nominowany do oscarów wojenny brytyjsko–polsko–amerykański film pt. „Strefa interesów”.

Zamek Książ w Wałbrzychu to trzeci największy zamek w Polsce, który skrywa ponad 400 pomieszczeń i ponad 700-letnią historię. Od lat przyciąga tłumy turystów zimą i latem. Organizowane są tam wydarzenia takie jak chociażby Festiwal Kwiatów, gdzie miejsce to jest wtedy jeszcze piękniejsze. Zamek ten tworzy tez idealną przestrzeń dla kadrów filmowych, z czego doskonale zdają sobie zarówno polscy filmowcy, jak i zagraniczni.

Zamek Książ w filmie "Strefa interesów"

Zamek Książ w Wałbrzychu można będzie zobaczyć w filmie nominowanym do Oscarów aż w pięciu kategoriach, w tym najważniejszej - dla najlepszego filmu. Chodzi o brytyjsko–polsko–amerykańską produkcję wojenną pt. „Strefa interesów” (The Zone of interests). Zdjęcia do filmu powstawały w ścisłej tajemnicy od lata 2021 do stycznia 2022 roku. Ostatnie kadry padły na urządzony w zamku wielki bal. 

"Strefa interesów" to opowieść o komendancie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfie Hössie i jego żonie Hedwig, próbujących ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. Ich życie wraz z czwórką dzieci i psem to sielanka. Największym zmartwieniem jest zaplanowanie przez nich wakacji, czy spotkania towarzyskiego, podczas gdy zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki więźniów.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Jonathan Glazer. Światowa premiera filmu miała miejsce 19 maja ubiegłego roku. Swoją polską premierę kinową film będzie miał 8 marca.

Film został już bardzo dobrze oceniony prze krytyków. Ponadto, „Strefa interesów” otrzymała nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy film dla producenta Jamesa Wilsona, najlepszy reżyser, najlepszy film międzynarodowy i najlepszy scenariusz adaptowany dla Jonathana Glazera, a także w kategorii najlepszy dźwięk.