Wielki Piątek

i

Autor: pixabay.com Wielki Piątek może być dniem wolnym od pracy. Jest jeden warunek

Wielkanoc 2024

Wolne w Wielki Piątek. Rząd cały czas się zastanawia

2024-03-29 14:58

Wielkanoc to niewątpliwie najważniejsze święto chrześcijan. Każdy kto ją obchodzi, już niedługo tradycyjnie będzie miał możliwość usiąść w niedzielę przy stole i zjeść uroczyste śniadanie. Przed tym jednak Wielki Piątek, czyli moment śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Dla wielu Polaków jest to ważny dzień, a muszą iść do pracy. Czy istnieje szansa, że tak jak w większości krajów Europy, dzień ten będzie wolny?

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w więcej niż w połowie krajów Unii Europejskiej. Czesi, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi - to właśnie oni nie muszą przygotowywać świąt na ostatnią chwilę, a ci wierzący mogą spokojnie uczcić pamięć męki pańskiej na krzyżu. Brytyjczycy również mają wtedy ustawowo dzień wolny. W Polsce w Święta Wielkanocne wolna jest oczywiście niedziela i Poniedziałek Wielkanocny. W Wielki Piątek musimy jednak iść do pracy. Podobnie jak Włosi, Austriacy, Ukraińcy, Rosjanie, Grecy czy Chorwaci.

Wolny Wielki Piątek w Polsce. Są propozycje

Jakiś czas temu pomysł wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek podnieśli związkowcy.

- W mojej opinii jest to bardzo dobry pomysł, w wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy - mówił "Faktowi" Paweł Galec z wydziału prawno-interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. - Brak obowiązków służbowych w tym okresie pozwoli pracownikom na zbalansowanie czasu poświęcanego na pracę i życie rodzinne podczas tak ważnych i rodzinnych świąt.

Jak do powyższego odnoszą się rządzący? W 2018 r. propozycję dnia wolnego w Wielki Piątek oraz w Wigilię złożyli w Sejmie posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Argumentem było to, że Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych dni w roku dla chrześcijan. Jeżeli chodzi zaś o Wigilię - i tak wiele zakładów i firm skróca w ten dzień godziny pracy, więc można pójść "krok dalej" i wprowadzić ustawowo wolne.

Business Insider zapytał w resorcie, czy rozważana jest w ogóle koncepcja dnia wolnego w Wielki Piątek. "Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizę efektywności wykorzystywania czasu pracy pracownika. Analizowana jest kwestia, jaki system czasu pracy jest najkorzystniejszy (optymalny) dla pracodawcy i pracownika" - czytamy.

Dodano, że analizie poddano czy "skrócenie czasu pracy, a tym samym wydłużenie okresów nieprzerwanego odpoczynku pracownika, wpłynęłoby na efektywność świadczonej przez niego pracy". 

Na razie, jak widać, nic nie wskazuje na to, by prawo w Polsce miało się szybko zmienić. O wolnym piątku przed Wielkanocą nie powinniśmy na razie myśleć. A szkoda. Polacy nadal są jednym z najbardziej religijnych narodów w Europie. Wielki Piątek jest dla większości dniem szczególnym. Potwierdzają to chociażby dane CBOS, według których 56% Polaków uczestniczy właśnie w wielkopiątkowej liturgii. Dla porównania, w Niemczech ten współczynnik jest niższy - a w Wielki Piątek do pracy ludzie tam żyjący iść nie muszą.

Wielki Piątek - co to za dzień?

Wielki Piątek jest czasem zadumy, powagi i żałoby dla każdego chrześcijanina. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa.

Należy ograniczyć się w ten dzień do trzech posiłków. To ograniczenie dotyczy osób od 18 do 60 roku życia. W Wielki Piątek obowiązuje zakaz sprawowania wszelkich sakramentów, za wyjątkiem namaszczenia chorych. Nie ma przepisu, który zabraniałby spożycia alkoholu.

Święta w domu polskich gwiazd. Tak spędzą Wielkanoc