dzieciaki wrócili z portugali

i

Autor: UM Jelenia Góra

Uczniowie "jedenastki" wrócili z Portugalii. Spotkali się z Prezydentem!

2021-11-23 9:29

Jeleniogórski ratusz odwiedzili przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 11 , którzy w okresie 17- 23 października przebywali w portugalskiej miejscowości Viseu.

Grupa 20 uczniów oraz 4 opiekunów wzięła udział w projekcie „Żyjemy ekologicznie! Spróbuj i Ty” realizowanym w ramach „Ponadnarodowej mobilności uczniów”, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Główną tematyką realizowanego przedsięwzięcia była ekologia i kwestia zachowań proekologicznych, a także wykorzystania technologii odnawialnych źródeł energii. Wachlarz zagadnień związanych z tematyką odnosił się również do kwestii segregacji śmieci, recyklingu, ograniczania ilości odpadów.

Magda Bereda w zjawiskowym koncercie! Musisz to zobaczyć

Pozyskana przez uczniów wiedza ekologiczna dotyczyła ponadto kwestii wykorzystania odnawialnych źródeł energii - elektrowni wiatrowych, wodnych oraz słonecznych. Podsumowaniem realizowanego projektu były wspólne przedsięwzięcia uczniów polskich i portugalskich, tj. przygotowanie prac plastycznych w zakresie pozytywnych zmian ekologicznych.

Wizyta w portugalskiej szkole pozwoliła uczniom dostrzec różnorodność i tożsamość kulturową dwóch unijnych krajów. Świadomość różnic językowych, społecznych i kulturowych w Europie będzie stanowić podstawę do podejmowania przez dzieci aktywności w zakresie współpracy międzynarodowej, poszukiwania różnic na niwie kulturalnej i społecznej.