Ścieki w jeleniogórskim parku. Wysyłają monity, a sytuacja się powtarza
- Fakt zanieczyszczenia stawów w Parku Norweskim po raz pierwszy odnotowaliśmy w maju 2022 roku. Okazało się, że doszło do niego przez niekontrolowane zrzuty ścieków z Oczyszczalni Ścieków Komunalnych w Marczycach. Od tego czasu każdorazowe zgłoszenie jest wnikliwie sprawdzane i wyjaśniane przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Mimo wielu interwencji miasta u odpowiedzialnych za ten stan oraz w instytucjach uprawnionych do kontrolowania tego typu obiektów, sytuacja się powtarza – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.
Jak tłumaczą urzędnicy, za każdym razem monity wysyłane są do Urzędu Gminy Podgórzyn i Karkonoskiego Systemu Wodociągów Kanalizacji, który zarządza oczyszczalnią. Miasto o sprawie informuje też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
- Na wniosek prezydenta Jeleniej Góry, miasto zostało stroną w postępowaniu administracyjnym w sprawie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni w Marczycach, które prowadzone jest przez PGW Wody Polskie. Dzięki temu możliwe było złożenia zażalenia na niespodziewane i, w ocenie miasta, niezrozumiałe zawieszenie postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego przez dyrektora zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim PGW Wody Polskie dla przedmiotowej oczyszczalni – czytamy w dalej w komunikacie.
W sierpniu doszło do kolejnego zanieczyszczenia cieplickich stawów
Jak podkreśla urząd, mimo zapewnień Karkonoskiego Systemem Wodociągów i Kanalizacji o wprowadzonych działaniach naprawczych, nadal obserwowane jest cykliczne zanieczyszczenie wody w stawach na terenie Parku Norweskiego.
Władze zapewniają, że w dalszym ciągu podejmują wszelkie działania, żeby powstrzymać zanieczyszczanie stawów w parku.
- 12 sierpnia, po kolejnym zanieczyszczeniu cieplickich zbiorników, po raz kolejny wezwaliśmy Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wójta Gminy Podgórzyn oraz dyrektora PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu do kontroli oczyszczalni – dodają urzędnicy.