prąd

i

Autor: getty images Doradcy eneregtyczni pomogą mieszkańcom Warszawy

Rząd zamraża ceny prądu! Równa stawka dla wszystkich, na poziomie 785 złotych

2022-10-13 8:28

Zamrażanie cen ma być panaceum na kilkuset procentowe podwyżki za dostawę energii dla samorządów . Rząd proponuje kolejna osłonę! O tzw. Tarczy Solidarnościowej ograniczającej maksymalne ceny za prąd mówił podczas spotkania z dziennikarzami w Jeleniej Górze senator PiS Krzysztof Mróz

12 października na konferencji prasowej senator Krzysztof Mróz poinformował o tym, że rząd Mateusza Morawieckiego zadbał o to, by zamrozić ceny energii elektrycznej dla samorządów na poziomie 785 zł za 1 MWh. Dodatkowo samorządom zostaną przekazane środki finansowe, które mogą przeznaczyć na inwestycje i wydatki bieżące.

"To jest znacznie mniej, niż to co oferowały spółki energetyczne. My staramy się wszystkim samorządom pomagać. Także miastu Jelenia Góra. Rząd nie stoi bezradnie i stara się wprowadzić różnego rodzaju mechanizmy, które ułatwią przeżycie tego trudnego czasu" - mówił senator PiS Krzysztof Mróz.

"Ceny na poziomie 785zł to nadal prawie trzy razy więcej, niż do tej pory. Oczywiście, że nie jest to dobre rozwiązanie. To jest kwota netto. Kwota brutto  wyjdzie ponad 1000zł i to jest uczciwe względem mieszkańców?" - komentuje rządową propozycję prezydent miasta Jerzy Łużniak.

Oprócz tego rząd przekaże też gotówkę dla samorządów. Każda gmina w powiecie karkonoskim dostanie blisko 2,9 mln zł, powiat otrzyma niespełna 6,1 mln zł, a Jelenia Góra 16 mln zł na wydatki bieżące. To środki na inwestycje, czy bieżące wydatki. Pieniądze będą przekazywane w trzech transzach - pierwsza jeszcze w tym miesiącu, druga w listopadzie, a trzecia również w tym roku. W skali kraju będzie to koszt to 13,5 mld zł. 

Jak projektować i wykonywać nawierzchnie dużego formatu?