Hasła z protestu rolników we Wrocławiu. Głód poczujesz, rolnika uszanujesz!

i

Autor: Jakub Luberda

Strajk rolników

Protest rolników w Jeleniej Górze i okolicach. Tych tras lepiej unikać

2024-03-20 9:57

Środa, 20 marca, ma być dniem, który Polacy zapamiętają na długo. Rolnicy w całym kraju wyjechali na ulice, blokując wiele najważniejszych tras. Protestujący zapowiadają, że ma być to, jak do tej pory, najbardziej radykalna forma strajku. Sprzeciw ten dotknie również Jelenią Górę i okolice, choć paradoksalnie niedogodności zapowiada się tu mniej niż przy poprzednich blokadach.

Protest rolników w Jeleniej Górze i okolicach - środa, 20 marca 

W ponad 500 miejscach w całej Polsce postawiono rolnicze blokady ważnych dróg. Protestujący zapowiedzieli, że to właśnie środa, 20 marca, ma być najbardziej radykalną odsłoną dotychczasowego sprzeciwu. Paraliż komunikacyjny trwa w najlepsze, a strajk nie ominął także Jeleniej Góry i okolic. Paradoksalnie, w tym regionie niedogodności związane z protestem rolników będą względnie mniejsze, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich blokad i zgromadzeń.

W okolicach Jeleniej Góry spodziewamy się trzech blokad, które mogą wpłynąć na ruch w mieście:

  • blokada w Zgorzelcu ma blokować dojazd do miasta oraz wjazd na autostradę A4,
  • blokada ronda w Jeleniowie na drodze 296 Lubań - Żagań,
  • blokada ronda w Godzieszowie na drodze 94 Bolesławiec - Zgorzelec.

Protesty mają zakończyć się około godziny 18:00. 

O ile samo poruszanie się po Jeleniej Górze nie powinno być większym kłopotem, o tyle problematyczny może okazać się wyjazd poza region jeleniogórski. Unikać należy m.in. przejazdu autostradą A4 między Legnicą a Wrocławiem. Blokad spodziewamy się również na DK8 oraz DK33. Nieco łatwiej powinna wyglądać trasa na północ. Trasa S3 wolna od blokad jest aż do Nowej Soli.

Dlaczego rolnicy protestują? Chodzi o regulacje związane z Zielonym Ładem, którym przeciwni są strajkujący. Rolnicy sprzeciwiają się także napływowi produktów rolnych z Ukrainy, co przekłada się na spadek opłacalności produkcji. Protestujący próbowali już wielu form wyrażenia swojego sprzeciwu. Blokowali drogi lub wjazdy w większych miastach, jak np. we Wrocławiu, uniemożliwiali swobodne poruszanie się po najważniejszych trasach, stali na poboczach dróg, prezentując swoje postulaty. Obecne rezultaty strajku nie są jednak dla rolników zadowalające.

Hasła rolników z protestu we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia:

Lublin. Protest rolników 20 marca 2024