Planujesz wycieczkę w Karkonosze? Lepiej niej! Zagrożenie lawinowe to nie żarty

i

Autor: Karkonoski Park Narodowy Facebook

zima w górach

Planujesz wycieczkę w Karkonosze? Lepiej nie! Zagrożenie lawinowe to nie żarty

2024-01-17 11:05

W górnych partiach Karkonoszy warunki są bardzo trudne i obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura odczuwalna wynosi nawet do -20 stopni Celsjusza - podała w środę Grupa Karkonoska GOPR.

W ciągu ostatniej doby w Karkonoszach był znaczny opad śniegu oraz silny zachodni wiatr. Znaczne zagrożenie lawinowe występuje na większości stromych stoków, w miejscach gdzie śnieg jest transportowany i odkładany przez wiatr. Depozyty w postaci desek śnieżnych, w wielu miejscach przekraczają 1,5 m i zdeponowane są na starej, zmrożonej pokrywie lub na deskach powstałych w ostatnich dobach.

„Pokrywa wykazuje niestabilność, a do wyzwolenia lawiny może dojść pod naciskiem pojedynczego narciarza. Zagrożenie występuje głównie na stronach zawietrznych, ale może również miejscowo występować na stronach nawietrznych. Poniżej 1200 m n.p.m. wpływ wiatru jest znacznie mniejszy a pokrywa jest równomierniej rozłożona. Dalsze opady oraz wiatr z kierunku zachodniego, będą sprzyjały powiększaniu się depozytów oraz powstawaniu nowych” - napisano w komunikacie GOPR.

Wieje wiatr zachodni, w szczytowych partiach do 20 m/s. Temperatura powietrza do -8, temperatura odczuwalna ok. -20 stopni Celsjusza.

Warunki w wyższych partiach bardzo trudne, szlaki są nieprzetarte, mogą występować ponad metrowe zaspy. Ograniczona jest widoczność oraz silny wiatr

Policyjny pościg ulicami Jeleniej Góry. Pijany kierowca BMW staranował radiowóz