Pierwszy motoambulans na Dolnym Śląsku.  Na miejsce zdarzenia dociera szybciej niż karetka

i

Autor: Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze

Ratownicy

Pierwszy motoambulans na Dolnym Śląsku. Szybciej dociera na miejsce wypadku

2023-08-16 13:05

Motoambulans Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze jest pierwszym tego typu pojazdem na Dolnym Śląsku oraz jednym z nielicznych w całej Polsce. Już pierwszego dnia uczestniczył w pięciu akcjach wyjazdowych ratowników medycznych i co najistotniejsze był na miejscu zdarzenia o kilka minut wcześniej, niż karetka.

Nowy pojazd jest wielkim wsparciem dla karetek pogotowia. Kilka dni temu zasilił bazę Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze i od razu sprawdził się rewelacyjnie w boju. Jest pierwszym tego typu motoambulansem na Dolnym Śląsku oraz jednym z pierwszych w Polsce motocykli wpisanych do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Motoambulans w jeleniogórskim pogotowiu pełni dyżury 12 godzin na dobę, od godz. 7:00 do 19:00 do 30 września 2023 roku. W kolejnym sezonie motocyklowym wróci do służby 1 czerwca 2024 roku i będzie wsparciem ratowników medycznych przez 4 miesiące.

Pierwszy dyżur na motocyklu odbył się we wtorek, 15 sierpnia. Do pacjentów potrzebujących pomocy motoambulans wyjechał łącznie pięć razy. W dwóch przypadkach byli to nieprzytomni pacjenci. W kolejnych badana była osoba poszkodowana w pożarze, osoba potrzebująca pomocy przy transporcie z domu do ambulansu. Było też wezwanie do próby samobójczej.

- Motoambulans, przy dwóch pacjentach nieprzytomnych, pojawił się na miejscu zdarzenia o parę minut wcześniej, niż czterokołowa karetka pomimo odległości i ruchu ulicznego - co nas bardzo cieszy, bo takie właśnie było założenie przy tworzeniu Motoambulansu – informuje Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze.

Do tej pory nieco ponad 30 tys. złotych to kosztowało wdrożenie motoambulansu do służby. Około 20 tysięcy złotych na funkcjonowanie pojazdu wpłacili darczyńcy (pieniądze m.in. na zakup motocykla i jego wyposażenia). Podobne pojazdy sprawdzają się w pogotowiach m.in. w Warszawie i Katowicach.

Atrakcyjne wille na Dolnym Śląsku. Kosztują tyle, co kawalerka we Wrocławiu

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE