Znacie pędy chmielu? Ci, co mieli okazję go spróbować mówią, że to poezja smaku. Wiosną można się na nie natknąć chociażby udając się na spacer z dala od miejskiego zgiełku. Nie jest wprost uznany za warzywo, choć potocznie tak się właśnie przyjęło. Można go pomylić z chwastem. Na zachodzie Europy za 1 kg pędów chmielu w szczycie sezonu ceny dobijają do... 1000 euro!
Pędy chmielu to zdecydowanie wiosenny przysmak. Niektórzy mówią, że to nasze polskie szparagi. Zbierać należy szczyty młodych roślin, bądź malutkie młode pędy wychodzące z ziemi z korzeni. Gdy lekko się odłamuje jest idealny. Pędy najlepiej jest zrywać ręcznie.
Gdzie szukać pędów chmielu na Dolnym Śląsku?
W Polsce chmiel rośnie dziko i występuje praktycznie wszędzie - obrasta słupki, murki i inne rośliny. Można się na niego natknąć w okolicach rzek i wilgotnych lasach. Pędy chmielu można zbierać w marcu i kwietniu, ale ze względu na różne warunki pogodowe, sezon na zbiory może być krótszy i trwać tylko pół miesiąca. Gdzie w takim razie szukać pędów chmielu na Dolnym Śląsku? Oto nasze propozycje:
- Góry Sowie, okolice Modliszowa, Bystrzycy Górnej i Lubachowa;
- Okolice Ślęży (Sulistrowice, Sady);Zagórze Śląskie;
- Wrocław, Las Mokrzański;
- Wrocław, Park Szczytnicki;
- kompleksy leśne wokół Starego Węglińca
- tereny wokół Miliczalasy przy Złotoryi
- lasy w okolicach Strzelina
- Bory Dolnośląskie
- lasy w Kotlinie Kłodzkiej, zwłaszcza tereny nieopodal Zajazdu Kukułka
- Złoty Las pod Świdnicątereny wokół Borowic, Jagniątkowa i Przesieki w Karkonoszach
- Książański Park Krajobrazowy
- lasy wokół Wałbrzycha
Pędy chmielu - co można z nich przyrządzić? Właściwości
Pędy chmielu mają podobne zastosowanie jak szparagi - można je dodawać do sałatek, zup, omletów. Wystarczy wrzucić je na patelnię z masełkiem, dodać odrobinę soli i smażyć przez 5 minut.
Pędy chmielu mają szereg właściwości zdrowotnych. Zawierają związki, które pomagają w redukcji napięcia i stresu, co wpływa na poprawę jakości snu. Wspierają także trawienie, dzięki zawartym substancjom gorzkim. Może to być naturalny sposób na zaparcia.
Rośliny te mogą wspierać także nasz układ odpornościowy i pomóc w zwalczaniu różnych infekcji bakteryjnych. Pędy chmielu mogą też pomóc w przypadku stanów zapalnych.