Orzesznice szykują się na drzemkę i zapadają w sen zimowy. Zobacz, jakie to słodziaki!

i

Autor: Karkonoski Park Narodowy Facebook

Ciekawostka

Orzesznice szykują się na drzemkę i zapadają w sen zimowy. Zobacz, jakie to słodziaki!

2023-09-30 15:45

W ostatni dzień września rzadko spotykane w Polsce orzesznice zapadają w sen zimowy. Obudzą się dopiero wtedy, gdy zrobi się ciepło. Co to za zwierzęta i gdzie je można spotkać?

Lato kończy się nieubłaganie. Pomimo wciąż wysokich temperatur na zewnątrz, 23 września nadeszła kalendarzowa jesień. Prędzej czy później słońce zniknie, a na termometrach zobaczymy 10 stopni Celsjusza. Później będzie jeszcze zimniej. Pojawią się mrozy i być może lubiany przez niektórych śnieg. Doskonale zdają sobie z tego sprawę niedźwiedzie, które właśnie w tym czasie zapadają w długi sen, aby obudzić się dopiero na wiosnę. Podobnie postępują bardzo mało znane i rzadko spotykane w naszym kraju orzesznice. To właśnie w ostatni dzień września udają się na zasłużoną i nieco dłuższą drzemkę.

Orzesznice w Polsce. Gdzie występują i co je wyróżnia? 

Orzesznica to rzadki gryzoń z rodziny popielicowatych – najmniejszy jej przedstawiciel. Ssak ten występuje głównie w lasach liściastych, o bogatym podszyciu. Rosnąca wokół drzew roślinność umożliwia mu ukrycie się przed polującymi drapieżnikami. Orzesznica żywi się głownie nasionami i owocami, okazjonalnie – owadami.

Długość ciała wynosi od 6-9 cm, długość ogona 5-8 cm, masa ciała 9-23 g. Grzbiet ma brązowo-szary ubarwienie rude, spód ciała jest kremowy. Przejście między tymi barwami jest stopniowe.

W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.