Nagroda Nobla, Nobel

i

Autor: Flickr/Adam Baker

Nagrody Nobla

Nobel z Fizyki przyznany. Za krótkie impulsy światła. Oto laureaci

2023-10-03 12:22

Tegoroczni Nobliści z fizyki - Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier - podarowali ludzkości narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów - podkreślił we wtorek Komitet Nobloski w uzasadnieniu swojej decyzji.

Agostini, Krausz i L’Huillier wykazali, jak krótkie pulsy światła, mierzone w attosekundach (attosekunda to jedna trylionowa część sekundy), można wykorzystać do badania dynamiki elektronów w materii.

Nobliści podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł).

Nobel z fizyki przyznany. Do czego się przyczyni?

Badania tegorocznych noblistów z fizyki, dotyczące optycznych impulsów attosekundowych, mogą pomóc w diagnostyce medycznej, badaniu jakości żywności czy rozwoju elektroniki.

"Możemy teraz otworzyć drzwi do świata elektronów" - oceniła we wtorek przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Eva Olsson.

Za przykład dała elektronikę, dla rozwoju której istotne jest zrozumienie i kontrolowanie zachowania elektronów w materiałach. "Impulsy attosekundowe mogą też być wykorzystane do identyfikacji różnych cząsteczek, na przykład w diagnostyce medycznej" - powiedziała.

Badania trzech tegorocznych noblistów z fizyki - Pierre'a Agostiniego, Ferenca Krausza i Anne L’Huillier pozwoliły generować optyczne impulsy attosekundowe, czyli najkrótsze wydarzenia wytwarzane i kontrolowane przez człowieka.