marihuana susz

i

Autor: KMP Nowy Sącz

Narkotyki ukrywali w traktorach i przemycali do polski. Są akty oskarżenia!

2022-02-01 15:23

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko czterem członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem znacznych ilości środków odurzających z terenu Hiszpanii do Polski.

Akt oskarżenia to efekt współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu.

20 maja 2021 roku w Jędrzychowicach, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. We wnętrzu kabiny ujawniono skrytkę, w której znajdowało się 58 kilogramów ziela konopi innych niż włókniste.

Przeprowadzono śledztwo, w wyniku którego ustalono m.in., że proceder trwał od stycznia 2019 roku. Wykorzystywano w nim kilka ciągników siodłowych, których kabiny zostały przerobione w sposób umożlwiający ukrycie w nich znacznych ilości środków odurzających.

Ciągniki z naczepą wyjeżdżały do Hiszpanii i wracały do Polski w zwykłych celach transportowych realizowanych na rzecz jednej z podkarpackich firm, jednak w trakcie pobytu w Hiszpanii zajeżdżały do miejscowości, gdzie dochodziło do załadunku ziela konopi innych niż włókniste.

Kolejny zamach prezydenta?! 24-latek zachęcał do zabójstwa w czasie finału WOŚP

Po powrocie  do Polski samochody zjeżdżały w ustalone uprzednio miejsca gdzie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach dokonywano rozładunku środka odurzającego.

Znajdujące się w przerobionych kabinach poszczególnych pojazdów skrytki pozwalały na przewiezienie jednorazowo od 40 do 58 kg ziela konopi innych niż włókniste.

W ten sposób wykonano kilkadziesiąt transportów, w trakcie których do Polski przewieziono łącznie ponad 2,5 tony narkotyku o czarnorynkowej wartości przekraczającej 116 mln zł.

Po doprowadzeniu do Prokuratury i przedstawieniu sprawcom zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk) oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających (art. 55 ust 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Oskarżeni to mieszkańcy województwa podkarpackiego i małopolskiego w wieku od 32 do 47 lat. Trzech z nich nie było dotychczas karanych sądownie. Jeden był skazany za czyn z art. 180a kk (prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo cofnięcia uprawnień).

Popełnione przez oskarżonych czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 15 lat.