Karkonosze ponownie stają się domem wilków. Dobre informacje z Karkonoskiego Parku Narodowego

i

Autor: pixnio.com

Dolny Śląsk

Karkonosze ponownie stają się domem wilków. Jest ich coraz więcej!

2023-10-03 12:09

Wilki wracają do Karkonoszy! Takie informacje podaje Karkonoski Park Narodowy za pomocą mediów społecznościowych. W przeciągu ostatnich sześciu miesięcy przypadkowi przechodnie i pracownicy parku narodowego donosili o obserwacjach wilków ponad 100 razy.

Wilki wracają do Karkonoszy. Dobre informacje z Karkonoskiego Parku Narodowego

Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, wilki na nowo zadomawiają się w Karkonoszach. W przeciągu ostatnich sześciu miesięcy na podstawie zgłoszeń pracowników parku oraz przypadkowych świadków przygotowano ponad sto raportów o aktywności wilków na terenie parku narodowego. Warto przypomnieć, że w Polsce wilki są gatunkiem podlegającym ścisłej ochronie. Dlaczego ich powrót to dobra informacja?

Informacja o wilkach płynie do nas z czeskiej strony Karkonoskiego Parku Narodowego. Nasi sąsiedzi podają, że wilki na stałe zadomowiły się na terenie Karkonoszy, co ma pomóc utrzymać równowagę ekologiczną w lasach.

"Karkonosze ponownie stały się domem wilków. Świadczy o tym ponad sto raportów z ostatnich sześciu miesięcy, kiedy przypadkowi świadkowie i pracownicy parku narodowego donosili o bezpośrednich obserwacjach wilków lub znalezieniu ich śladów. Według specjalistów od wilków dwa terytoria sięgają czeskich Karkonoszy, gdzie przemieszcza się 6–11 wilków. W tym roku potwierdzono rozród po polskiej stronie w stadzie zamieszkującym wschodnią część Karkonoszy. Najczęściej obserwacje notowane są z okolic Černéj i Liščí hory, Szpindlerowego Młyna, z Harrachovska i Rýchorów, czyli praktycznie z całego obszaru parku narodowego. (...) właśnie w Karkonoskim Parku Narodowym można spodziewać się bardziej udanego powrotu wilków niż na okolicznych terenach wiejskich. Park narodowy ze względu na swoją misję i charakter ekosystemu jest odpowiednim biotopem dla ich istnienia" - informuje Radek Drahny, rzecznik czeskiej części Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wystawa egzotycznych zwierząt w Bydgoszczy

Dlaczego powrót wilków do lasów to dobra informacja?

Nie bez powodu o wilkach mówi się, że są strażnikami lasów. To właśnie wilki odpowiadają w znacznej mierze za równowagę ekologiczną. Dzięki swojej drapieżnej naturze przyczyniają się do eliminacji rozprzestrzeniania się chorób wśród np. dzików, ograniczają także rozwój populacji kleszczy. Polując na roślinożerców zapobiegają również wyniszczaniu wrażliwych gatunków roślin. Od 1998 roku wilki objęte są ścisłą ochroną w całej Polsce.