Na Śnieżce jest już ponad metr śniegu! Najwcześniej od 49 lat

i

Autor: Screen Facebook - Karkonoski Park Narodowy

Dolny Śląsk

Karkonosze. Na Śnieżce jest już ponad metr śniegu! Najwcześniej od 49 lat

2023-12-11 17:54

Choć na całym Dolnym Śląsku śnieg raczej się już powoli roztapia, pozostawiając po sobie jedynie błotną papkę, to na Śnieżce białego puchu wciąż jest mnóstwo. Co więcej, odnotowano go już tam ponad metr. Pokrywa śnieżna na Śnieżce jest tak gruba najwcześniej od 49 lat.

Karkonosze. Ponad metr śniegu na Śnieżce

W tym roku zima zaatakowała nas z ogromną intensywnością, co swoje odzwierciedlenie znajduje w warunkach na szlakach górskich. W wielu miejscach pojawia się nawet zagrożenie lawinowe, a skalę opadów śniegu oddaje również najnowsza informacja ze Śnieżki. Pokrywa śnieżna przekroczyła tam już metr grubości - najszybciej od 49 lat! Takiej zimy w Karkonoszach nie widzieliśmy od dawna, a najwyższy szczyt dolnośląskich gór wygląda wręcz zjawiskowo. 

Jak podaje na Facebooku Izersko-Karkonoska Pogoda, ostatni przypadek, gdy pokrywa śnieżna przekroczyła metr grubości wcześniej niż w bieżącym roku, miał miejsce w roku... 1974. Wówczas tyle śniegu odnotowano jednak dużo wcześniej, bowiem jeszcze w październiku. W historii pomiarów grudzień z metrową pokrywą śnieżną występował do tej pory 16 razy - po raz ostatni w 2005 roku. Największa wysokość pokrywy śnieżnej w historii pomiarów wynosi z kolei 190 cm i odnotowano ją w 1993 roku.

Najmniej opadów śniegu odnotowano z kolei w 2020 roku - wówczas pokrywa śnieżna wynosiła zaledwie... 8 centrymetrów! A do kiedy będzie leżał śnieg? Według prowadzonych statystyk, historycznie w 2 na 3 przypadku śnieg na Śnieżce leży przez cały rok. Zważywszy na to, jak gruba jest obecnie pokrywa śnieżna, istnieje spore prawdopodobieństwo, że stanie się tak i w tym roku. 

Zaszlachtował przyjaciela, podpalił i chciał go zjeść