Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej, że budowa fabryki Intela w Miękini koło Wrocławia jest „największą inwestycją zagraniczną w historii Polski”. „To duże wyzwanie organizacyjne, wymagające daleko idącej współpracy wielu organów administracyjnych” – mówił wojewoda, informując, że powołał interdyscyplinarny zespół ds. inwestycji Intela w Miękini.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wód Polskich, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz poszczególnych wydziałów urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego. Wojewoda podkreślił, że w miarę potrzeb zespół będzie rozszerzany o przedstawicieli kolejnych instytucji, w tym na przykład Politechniki Wrocławskiej.
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił z kolei, że Intel zatrudni w fabryce około 2 tys. osób, co - jak mówił – spowoduje utworzenie kolejnych tysięcy miejsc pracy w otoczeniu fabryki.
Inwestycja Intela w Polsce coraz bliżej
W czerwcu tego roku Intel ogłosił, że wybuduje zakład integracji i testowania półprzewodników w podwrocławskiej Miękini. Planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.
Intel podał, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.
Jak wyjaśniono w komunikacie Intela, zakłady produkcji wafli krzemowych wytwarzają chipy na waflach krzemowych z wykorzystaniem zaawansowanych procesów chemicznych, mechanicznych i optycznych. „Następnie gotowe wafle krzemowe są wysyłane do zakładów integracyjnych i testowych, takich jak ten planowany w okolicach Wrocławia, w których są one rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach produktów końcowych i testowane pod kątem wydajności i jakości” – podkreślono.
Zakończeniu pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r. – podali we wtorek przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Miękini.