To dlatego Intel zdecydował się na Wrocław! Zadecydowała m.in. infrastruktura i dostęp do talentów

i

Autor: pexels.com

Inwestycje

Co dalej z Intelem na Dolnym Śląsku? Wojewoda zabrał głos

2023-09-19 11:28

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski powołał zespół ds. inwestycji Intela w Miękini. Amerykańska firma zamierza wybudować tam zakład integracji i testowania półprzewodników. Inwestycja o wartości 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2 tys. miejsce pracy.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej, że budowa fabryki Intela w Miękini koło Wrocławia jest „największą inwestycją zagraniczną w historii Polski”. „To duże wyzwanie organizacyjne, wymagające daleko idącej współpracy wielu organów administracyjnych” – mówił wojewoda, informując, że powołał interdyscyplinarny zespół ds. inwestycji Intela w Miękini.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wód Polskich, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz poszczególnych wydziałów urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego. Wojewoda podkreślił, że w miarę potrzeb zespół będzie rozszerzany o przedstawicieli kolejnych instytucji, w tym na przykład Politechniki Wrocławskiej.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił z kolei, że Intel zatrudni w fabryce około 2 tys. osób, co - jak mówił – spowoduje utworzenie kolejnych tysięcy miejsc pracy w otoczeniu fabryki.

Inwestycja Intela w Polsce coraz bliżej

W czerwcu tego roku Intel ogłosił, że wybuduje zakład integracji i testowania półprzewodników w podwrocławskiej Miękini. Planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Intel podał, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Jak wyjaśniono w komunikacie Intela, zakłady produkcji wafli krzemowych wytwarzają chipy na waflach krzemowych z wykorzystaniem zaawansowanych procesów chemicznych, mechanicznych i optycznych. „Następnie gotowe wafle krzemowe są wysyłane do zakładów integracyjnych i testowych, takich jak ten planowany w okolicach Wrocławia, w których są one rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach produktów końcowych i testowane pod kątem wydajności i jakości” – podkreślono.

Zakończeniu pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r. – podali we wtorek przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Miękini.

Pirat w audi jechał na czołówkę. Szaleńcza jazda nagrana przez kierowców

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE