Groźny niż nadciąga nad Dolny Śląsk
Nad Polskę nadciąga niż genueński, który w zeszłym roku doprowadził do lokalnych powodzi. To zjawisko atmosferyczne, które powstaje nad północnymi Włochami i przemieszcza się w kierunku Europy Środkowej. Ten sam niż odpowiada na za powodzie w 1997 roku oraz ubiegłoroczną, która dotknęła obszar Dolnego Śląska, Opolszczyzny oraz województwa śląskiego. Niż genueński Cechuje się dużą intensywnością opadów i możliwością gwałtownych burz. Teraz może ponownie przynieść nagłe i intensywne ulewy, zwłaszcza w rejonach górskich i podgórskich. Na terenie Jeleniej Góry obowiązuje ostrzeżenie burzowe 1 stopnia.
Wody Polskie zmieniają prezesa przed potężną burzą
Wczoraj, 7 lipca 2025, tuż przed niżu genueńskiego, minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał prezes PGW Wody Polskie - Joannę Kopczyńską. Nie podano żaadnego oficjalnego powodu tej decyzji.
Karolina Gaweł, rzecznik Wód Polskich potwierdziła lakonicznie:
Tak, mogę potwierdzić... Nic więcej na tę chwilę powiedzieć nie mogę.
To wywołało liczne spekulacje, zwłaszcza w kontekście intensywnych zjawisk pogodowych i potrzeby szybkich decyzji w zakresie zarządzania wodami w kraju. Przypominamy, że to właśnie główne zadanie prezesa Wód Polskich: to on zarządza systemem ochrony przeciwpowodziowej w kraju, wydaje decyzje operacyjne, współpracuje ze służbami kryzysowymi i samorządami, monituje sytuacje i kontaktuje się z mediami.
Dolny Śląsk mobilizuje służby
Wojewoda Dolnośląski Anna Żabska, wzięła udział w zdalnej naradzie z MSWiA, IMGW, RCB i służbami ratunkowymi, by omówić gotowość regionu na prognozowane zagrożenia.
Bezpośrednio po niej odbyła się telekonferencja z powiatami i gminami. Samorządy zgłosiły stan przygotowania:
- zapas worków przeciwpowodziowych,
- rękawy przeciwzalewowe,
- sprawna łączność
- gotowość jednostek straży pożarnej i centrów kryzysowych.
RZGW Wrocław potwierdza: zbiorniki przeciwpowodziowe mają zwiększone rezerwy retencyjne i są gotowe do pracy w razie intensywnych opadów.
Co możesz zrobić, żeby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich?
W związku z możliwością dynamicznej zmiany sytuacji:
- śledź ostrzeżenia IMGW i RCB,
- skorzystaj z bezpłatnej aplikacji RSO - Regionalny System Ostrzegania,
- Unikaj parkowania pod drzewami i tablicami reklamowymi,
- Zabezpiecz przedmioty na balkonach i tarasach.