Przed nami kolejna edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Samorząd Województwa Dolnośląskiego, wspólnie z Instytutem Studiów Wschodnich, po raz kolejny organizuje największą w naszej części Europy przestrzeń do spotkań, debat i dyskusji na najważniejsze tematy dotyczące rozwoju gospodarczego, współpracy międzynarodowej oraz roli samorządów terytorialnych. Tytuł przewodni tegorocznego wydarzenia to „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”.
– Cieszę się, że Dolny Śląsk jest miejscem organizacji międzynarodowego Forum Ekonomicznego. Jesteśmy regionem nowoczesnym, gościnnym i otwartym na nowe wyzwania. W kilkuset panelach, ale także podczas debat i spotkań będziemy dyskutować o wyzwaniach, jakie stoją przed Dolnym Śląskiem, Polską i Europą. Forum Ekonomiczne to prestiżowe i niezwykle ważne wydarzenie, promujące Dolny Śląsk – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Pomysłodawcą i organizatorem Forum Ekonomicznego od początku jego istnienia jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich, z którym współpracują samorządy, a głównym partnerem jest województwo dolnośląskie. Jak każdego roku wśród najważniejszych tematów poruszanych podczas wydarzenia znajdą się główne wyzwania gospodarcze i geopolityczne współczesnego świata. Nie zabraknie zatem tematów związanych z przyszłością Europy, rozwojem gospodarczym, technologiami i innowacjami. Organizatorzy spodziewają się kolejnych rekordów frekwencji, w imprezie ma uczestniczyć ponad 5 tysięcy osób.
- Wydarzenia ostatnich lat, takie jak pandemia i wojna za naszą wschodnią granicą spowodowały, że architektura bezpieczeństwa którą znaliśmy załamała się. Musimy zmienić nasze myślenie o przyszłości. Jesteśmy też świadkami rewolucji w obszarze cyberprzestrzeni. Internet to był zaledwie pierwszy krok, dziś mówimy o sztucznej inteligencji, o tym w jakich miejscach zastąpi ona człowieka i jakie będą tego konsekwencje. Z tych powodów będziemy tu świadkami bardzo interesujących debat – dodaje Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego
Przez trzy dekady swojego istnienia Forum Ekonomiczne stało się ważną platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii oraz miejscem spotkań liderów politycznych, biznesowych, czy przedstawicieli świata nauki i kultury. Podczas konferencji podejmowane są tematy trudne, ale niezwykle ważne dla rozwoju Europy.
Wśród tegorocznych gości Forum znaleźli się przedstawiciele rządu, m.in. Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii, Grzegorz Puda - Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Janusz Cieszyński - Minister Cyfryzacji, Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Bogdan Borusewicz i Michał Kamiński - Wicemarszałkowie Senatu, rektorzy uczelni wyższych i szerokie grono samorządowców.
W Forum Ekonomicznym tradycyjnie weźmie także udział liczne grono gości z zagranicy. Udział zapowiedzieli m.in. Catherine Trautmann - europejska koordynator ds. korytarza TEN-T Morze Północne–Bałtyk w Komisji Europejskiej, prezes Portugalskiej Agencji Kosmicznej Ricardo Conde oraz Halyna Yanchenko - deputowana Rady Najwyższej Ukrainy. Wśród gości znajdzie się także kilku ekspertów wojskowych, a wśród nich gen. Robert Spalding - ekspert ds. relacji USA–Chiny i szef sztabu generalnego włoskiej armii w latach 2008–2011 Vincenzo Camporini. Ich udział oznacza, że istotne miejsce wśród debat zajmą tematy związane z aktualnymi wyzwaniami geopolitycznymi, w tym z wojną w Ukrainie i jej konsekwencji dla bezpieczeństwa i kondycji gospodarki w Europie.
Polecany artykuł:
Śledzić całą relację z wydarzenia na żywo można TUTAJ.
Szczegółowy program można zobaczyć TUTAJ.