pociąg

i

Autor: Wojciech Kulig zdj. ilustracyjne

Na drodze

Strajki kolejarzy w Niemczech. Utrudnienia z polskimi pociągami

2024-01-11 10:15

W nocy z wtorku na środę w Niemczech rozpoczął się strajk kolejarzy. Oznacza to utrudnienia także dla pociągów kursujących z Polski, w tym z Dolnego Śląska. W środę rano wyruszył tylko co piąty pociąg dalekobieżny. Strajk potrwa do piątku do godz. 18.

Strajk kolejarzy w Niemczech

Jak potwierdziła rzecznika niemieckich kolei, w środę od rana ruch kolejowy odbywa się według awaryjnego rozkładu jazdy. W ruchu dalekobieżnym odwołanych jest prawie 80 proc. pociągów. Występują również zakłócenia w transporcie regionalnym.

„Jeśli do piątku nic się nie wydarzy, zrobimy sobie przerwę i przystąpimy do kolejnej akcji protestacyjnej” – zapowiedział szef GDL Claus Weselsky, krytykując dotychczasowe oferty ze strony DB.

Związkowcy domagają się m.in. zmniejszenia tygodniowego wymiaru czasu pracy pracowników zmianowych z 38 do 35 godzin.

Zmiany z powodu strajku dotyczą m.in. pociągów kursujących z Wrocławia - składów "Odra" (IC 54) i "Wawel" (jadący z Przemyśla; IC 56). Sytuację monitorują też przedstawiciele Kolei Dolnośląskich, które realizują połączenia transgraniczne do Niemiec.

"Na tę chwilę nie ma zagrożenia dla połączeń realizowanych do miast niemieckich, a także skomunikowań do Drezna. Jednak prosimy podróżnych o śledzenie informacji nt. połączeń zarówno do Goerlitz, jak i do Forst - będziemy informować na naszej stronie internetowej, jeśli te połączenia będą kończyć się na stacjach po polskiej stronie granicy" - przekazał Andrzej Padniewski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich.

Obecny strajk jest już trzeci w toczącym się sporze zbiorowym pomiędzy związkiem zawodowym maszynistów (GDL) a Deutsche Bahn (DB) oraz innymi firmami kolejowymi. Do strajku przyłączyła się m.in. spółka Transdev, obsługująca pociągi regionalne na północnym zachodzie i wschodzie RFN.

 DB oraz Transdev próbowały zapobiec strajkowi, składając skargę do sądu. Została ona odrzucona we wtorek wieczorem przez sąd pracy w Hesji – przypomniała dpa.

Tak Polacy omijają zakaz handlu. Korzystają na tym Niemcy