Wybory 2023

Plakaty wyborcze nadal w całej Polsce. Kto je musi posprzątać?

2023-10-18 11:29

Wybory parlamentarne 2023 zdecydowanie zapiszą się w historii. Wszystko dlatego, że Polacy masowo ruszyli do urn, a frekwencja wyniosła 74,38%. Teraz trzeba zrobić porządek z plakatami wyborczymi, które nadal wiszą w polskich miastach. Kto je musi posprzątać i kiedy znikną?

Wybory do Sejmu i Senatu 2023 oficjalnie dobiegły końca. Podano ostateczne wyniki. Pomimo wygranej PIS-u, partia nie zdoła w tej kadencji stworzyć większości w sejmie. Opozycja jest dużo silniejsza, dzięki czemu, może utworzyć nowy rząd. Frekwencja w tych wyborach wyniosła 74,38%. Stanowi ona rekord, a od 1989 r. ani razu do urn nie poszło tylu Polaków. Kolejki do lokali wyborczych ustawiały się w całej Polsce, nasi rodacy nie zawiedli też za granicą. Dzień 15 października 2023 r. zapewne zapisze się w historii.

Co z plakatami wyborczymi? Kto musi je posprzątać?

W całej Polsce dalej można zobaczyć banery i plakaty wyborcze. Pojawia się pytanie: kto musi je ściągnąć? Odpowiedź jest prosta. Muszą zniknąć w ciągu 30 dni po niedzieli wyborczej. W innym wypadku pełnomocnicy komitetów mogą zapłacić grzywnę, która wynosi nawet 5 tys. zł.

"pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni po dniu wyborów, choć Kodeks wyborczy przewiduje pewne wyjątki" - przypomina prawo.pl.

Obowiązek usunięcia ogłoszeń wyborczych nie obowiązuje "na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego" czy stowarzyszeń oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej. W takich sytuacjach plakaty mogą nadal wisieć, jeśli wyda na to zgodę właściciel.

- Koszty przymusowego usunięcia ponoszą obowiązani. Co oczywiste, z odpowiedzialności za niezrealizowane tego obowiązku nie zwalniają pełnomocnika wyborczego okoliczności faktyczne, jak np. takie, że do usunięcia materiałów wyborczych zobowiązała się inna osoba (co w praktyce często się zdarza, gdy zobowiązuje się poszczególnych kandydatów do usunięcia materiałów ich dotyczących) lub że pełnomocnik sam nie jest w stanie tych wszystkich materiałów usunąć w oznaczonym terminie. Obowiązkiem pełnomocnika wyborczego jest bowiem takie zorganizowanie kampanii, by po jej zakończeniu materiały zostały w terminie 30 dni usunięte - mówi dla prawo.pl prof. Anna Rakowska-Trela z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jeżeli są plakaty, banery lub ogłoszenia, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludzi czy bezpieczeństwu na drodze, obowiązek ich usunięcia przypada Straży Miejskiej. 

Wybory 2023. Debata "Super Expressu" Emerytury, kolejki do lekarza, programy socjalne