Domy w stylu tyrolskim. Dolny Śląsk wyróżnia się na tle innych regionów
Przykładów pięknej architektury Dolnego Śląska nie brakuje. W wielu miejscowościach znajdziemy budynki, które cechują charakterystyczne elementy – drewniane detale, kamienne akcenty, strzechy, a także góralskie akcenty. To wszystko sprawia, że region jest jednym z najbardziej urokliwych w Polsce.
W szczególności Dolny Śląsk jest atrakcyjny, jeśli chodzi o domy w stylu tyrolskim. I tutaj warto wybrać się do Międzygórza w Górach Bystrzyckich. W tej przepięknej miejscowości zobaczymy wiele domów charakteryzujących się właśnie drewnianymi konstrukcjami. Drewniane wille z krużgankami są atrakcją samą w sobie. Mają rzeźby i ciekawe balustrady - z bogato zdobionymi detalami. W Międzygórzu możemy podziwiać wspaniałe wille i pensjonaty z przełomu XIX i XX wieku, które łączą elementy alpejskie z lokalną tradycją. Turystów przyciąga widok drewnianych dachów pokrytych gontem i piękne duże okna oraz tarasy, z których można podziwiać górskich krajobraz. W Międzygórzu znajdziemy świetne miejscówki, w których można przenocować.
Bogatynia i okolice, czyli domy w stylu przysłupowym
Dolny Śląsk szczyci się jeszcze jednym ciekawym stylem – to przysłupowe domy, które można spotkać np. w okolicy Bogatyni. Charakteryzują się one drewnianymi podporami (przysłupami), które wspierają strop lub dach budynku, a jednocześnie stanowią element dekoracyjny. Tego typu domy na Dolnym Śląsku pojawiły się najpewniej dlatego, że w tym regionie dawniej rozwijało się prężnie tkactwo, a samą działalność prowadzono w domach rzemieślników. W Polsce największym skupiskiem domów przysłupowych jest Bogatynia na Dolnym Śląsku. Takich budynków jest tam ok. 200, z czego 85 jest wpisane do rejestru zabytków.
Na Dolnym Śląsku możemy spotkać także domy w stylu sudeckim, jak np. w Karpaczu i Szklarskiej Porębie.
W galerii pokazujemy niektóre przykładów pięknie zachowanych domów na terenie województwa dolnośląskiego.