kleszcz

i

Autor: Pixaby

Kleszcze atakują

Jak pozbyć się kleszczy? Te sposoby są NIEZAWODNE!

2024-03-14 11:03

Kleszcze to owady, które najczęściej można spotkać w polskich lasach. Lasy Państwowe co roku przed nimi ostrzegają i udzielają porad, co zrobić, gdy już któryś z nich wkłuje się w nasze ciało. Sposobów jest wiele, a internet obiegają niestety też te nie do końca prawidłowe. Jak pozbyć się kleszcza? Jak prawidłowo go usunąć? Przeczytajcie w naszym artykule.

Kleszcze - niebezpieczne owady z rodziny pajęczaków, które mogą przenosić wiele groźnych chorób zakaźnych, takich jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu. Ukłucia ich często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi – w zależności od wrażliwości układu odpornościowego. Występują najczęściej w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach i na terenach zieleni miejskiej. Jak uniknąć spotkania z tym nieprzyjemnym owadem? Warto pamiętać o kliku zasadach, dzięki którym istnieje małe prawdopodobieństwo, że nas zaatakuje. Gdy wybieramy się do miejsca, gdzie potencjalnie możemy spotkać kleszcza, zaopatrzmy się w odpowiedni ubiór – czapkę, długie spodnie, koszulę lub bluzę z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty. Znaczenie ma także odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze. Obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta. Warto również zaopatrzyć się w produkty odstraszające kleszcze stosowanych bezpośrednio na skórę.

Co jednak, jeżeli kleszcz znajdzie się pod naszą skórą? Jak się go pozbyć? Przede wszystkim nie warto panikować. Można go usunąć samemu lub udać się po pomoc medyczną do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak usunąć kleszcza? Najlepsze i sprawdzone sposoby

Gdy zobaczymy na sobie kleszcza, musimy działać niezwłocznie. Im szybciej bowiem go usuniemy, tym lepiej. Jeżeli chcemy zrobić to sami, niezawodnym sposobem jest użycie do tego plastikowej pęsety lub miniaturowej pompki ssącej, plastikowej „kleszczołapki” dostępnej w aptekach. Następnie trzeba chwycić kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Na końcu dokładnie umyć ręce i zdezynfekować miejsce ukłucia środkiem dezynfekującym, np. wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Warto jest obserwować miejsce ukłucia przez kilka następnych dni. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana - skonsultować się z lekarzem.

Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Jakie mogą być konsekwencje ugryzienia i jakie choroby przenoszę te małe pajęczaki.Posłuchaj podcastu z prof. dr hab. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz doktor Anna Wierzbicka, zoolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Kleszcze atakują