Plaga atakuje

Inwazja biedronek azjatyckich we Wrocławiu! Wasze zdjęcia

2023-10-24 9:52

Biedronki azjatyckie we Wrocławiu i okolicach nie dają za wygraną. Mieszkańcy narzekają, że w ostatnim okresie coraz więcej tych szkodliwych owadów można zauważyć na oknach czy balkonach. Biedronki te nie boją się i wchodzą też do naszych mieszkań. Zobaczcie zdjęcia.

W ostatnich dniach coraz częściej mamy do czynienia z biedronkami azjatyckimi w Polsce. Plaga tych owadów pojawiła się m.in. we Wrocławiu. Jak je odróżnić od innych? Jak wyglądają biedronki azjatyckie? Jak informują Lasy Państwowe na swoim Facebooku, w okresie późnej jesieni i ochłodzenia zaobserwować możemy ich wzmożoną aktywność Owady te, zwane także arlekinami lub biedronkami ninja, często starają wcisnąć się do domów, przez co gromadzą się na ścianach budynków i wlatują do środka przez otwarte okna. Zachowanie biedronek azjatyckich wynika z poszukiwania schronienia na najchłodniejsze miesiące roku. Gatunek zimuje na ogół pod korą drzew, pod ziemią lub w dziuplach. Jeśli pojawi się okazja, stara się skryć również w ocieplanych domach.

Azjatyckie biedronki różnią się od tradycyjnie występujących w Polsce biedronek siedmiokropek mniej wyrazistym, żółtym, pomarańczowym lub czarnym kolorem. Na pancerzu posiadają również inną liczbę kropek, których jest najczęściej kilkanaście. Na ich przedpleczu pojawia się ponadto czarny wzór w kształcie litery "M".

Arlekiny są pochodzącym ze wschodu gatunkiem inwazyjnym. W XX wieku zaczęły być stosowane jako sposób na walkę z mszycami na terenach Europy oraz Ameryki Północnej. Ich wykorzystanie sprawiło jednak, że zaczęły gwałtownie się rozprzestrzeniać i w przeciągu kilku dekad znacząco zwiększyły swoją populację na nowych terenach. W Polsce odnotowano je po raz pierwszy w 2006 roku. W 2020 roku spotykane były już na obszarze całego kraju.

Azjatyckie biedronki atakują Wrocław. To już prawdziwa plaga

Jaki informuje lokalny portal Tu Wrocław, od soboty (21 października) z plagą szczególnie natarczywych azjatyckich biedronek zmagają się wrocławianie. - Są wszędzie! Obsiadają mury, wlatują do mieszkań, to prawdziwa inwazja - skarżą się rozmówcy dziennikarzy. Uciążliwa potrafi być sama obecność owadów w domu lub mieszkaniu. Szczególnie gdy potrafią mnożyć się na potęgę tak, jak biedronki azjatyckie. W przypadku arlekinów trzeba jednak zwrócić dodatkowo uwagę, że stanowią również zagrożenie dla lokalnych gatunków biedronek oraz potrafią ugryźć człowieka.

Inwazja biedronek azjatyckich we Wrocławiu! Wasze zdjęcia

Tanie domy od komornika we Wrocławiu i okolicach! Oto najnowsze licytacje komornicze