W ostatnich dniach coraz częściej mamy do czynienia z biedronkami azjatyckimi w Polsce. Plaga tych owadów pojawiła się m.in. we Wrocławiu. Jak je odróżnić od innych? Jak wyglądają biedronki azjatyckie? Jak informują Lasy Państwowe na swoim Facebooku, w okresie późnej jesieni i ochłodzenia zaobserwować możemy ich wzmożoną aktywność Owady te, zwane także arlekinami lub biedronkami ninja, często starają wcisnąć się do domów, przez co gromadzą się na ścianach budynków i wlatują do środka przez otwarte okna. Zachowanie biedronek azjatyckich wynika z poszukiwania schronienia na najchłodniejsze miesiące roku. Gatunek zimuje na ogół pod korą drzew, pod ziemią lub w dziuplach. Jeśli pojawi się okazja, stara się skryć również w ocieplanych domach.
Azjatyckie biedronki różnią się od tradycyjnie występujących w Polsce biedronek siedmiokropek mniej wyrazistym, żółtym, pomarańczowym lub czarnym kolorem. Na pancerzu posiadają również inną liczbę kropek, których jest najczęściej kilkanaście. Na ich przedpleczu pojawia się ponadto czarny wzór w kształcie litery "M".
Arlekiny są pochodzącym ze wschodu gatunkiem inwazyjnym. W XX wieku zaczęły być stosowane jako sposób na walkę z mszycami na terenach Europy oraz Ameryki Północnej. Ich wykorzystanie sprawiło jednak, że zaczęły gwałtownie się rozprzestrzeniać i w przeciągu kilku dekad znacząco zwiększyły swoją populację na nowych terenach. W Polsce odnotowano je po raz pierwszy w 2006 roku. W 2020 roku spotykane były już na obszarze całego kraju.
Azjatyckie biedronki atakują Wrocław. To już prawdziwa plaga
Jaki informuje lokalny portal Tu Wrocław, od soboty (21 października) z plagą szczególnie natarczywych azjatyckich biedronek zmagają się wrocławianie. - Są wszędzie! Obsiadają mury, wlatują do mieszkań, to prawdziwa inwazja - skarżą się rozmówcy dziennikarzy. Uciążliwa potrafi być sama obecność owadów w domu lub mieszkaniu. Szczególnie gdy potrafią mnożyć się na potęgę tak, jak biedronki azjatyckie. W przypadku arlekinów trzeba jednak zwrócić dodatkowo uwagę, że stanowią również zagrożenie dla lokalnych gatunków biedronek oraz potrafią ugryźć człowieka.