Rozgrywany od 1976 roku Bieg Piastów, stworzony przez charyzmatycznego Juliana Gozdowskiego, cieszy się niezmiennie ogromną popularnością. Wśród zgłoszonych są ludzie różnych profesji, na każdym poziomie narciarskiego wtajemniczenia, w każdym wieku, przeróżnych zawodów. Są debiutanci, zaawansowani amatorzy, jak i mistrzowie. Swój udział w biegu na koronnym dystansie 50 km zapowiedziała Królowa Polskich Nart, mistrzyni olimpijska i świata, zdobywczyni Pucharu Świata Justyna Kowalczyk. Wystartują także jej mąż i brat.
Justyna Kowalczyk wygrała już dwa razy Bieg Piastów na 50 km (w 2017 i 2019), a w biegu na 25 km w 2020 zajęła drugie miejsce. W Szklarskiej Porębie-Jakuszycach startowała też dwukrotnie w Pucharze Świata, dwukrotnie zwyciężając - w latach 2012 i 2014.
Rywalką Kowalczyk będzie doskonała Czeszka Sandra Schutzova, która była o włos od zakwalifikowania się do kadry swego kraju na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Chinach. Wśród mężczyzn faworytem jest zwycięzca Biegu Piastów sprzed dwóch lat, wielokrotnie punktujący w Pucharze Świata Dominik Bury. Na 50 km pobiegną także m. in. wicemistrz świata lekarzy Paweł Bubula, syn zwycięzcy I Biegu Piastów (i dwóch innych edycji) Stanisława Michonia – Mariusz Dziadkowiec-Michoń, jak też Paweł Judka – syn Waltera, jedynego uczestnika wszystkich edycji Biegu Piastów od 1976. Walter Judka pobiegnie ze swoimi wnuczkami na 6 km – 12-letnią Olą i 6-letnią Igą, która w Biegu Piastów zadebiutuje.
Bieg Piastów zostanie rozegrany ze startów wspólnych, w grupach, czyli w tradycyjnej formie, a nie indywidualnej, jak rok temu. Ograniczenia antycovidowe dotyczą limitów dla osób niezaszczepionych – 250 na dystans. W praktyce ograniczają dostęp na start na 50 i 25 km. Na terenie strefy startu oraz wokół niej, jak i w miasteczku zawodów, będzie obowiązywał dystans społeczny oraz zakrywanie nosa i ust.
W programie biegowym jest m in. zjawiskowa Brubeck Nocna 12 (bieg w świetle księżyca i latarek) oraz pełna rodzinnej radości KGHM Rodzinna 12. Program towarzyszący to stoiska partnerów Biegu Piastów z atrakcjami dla zawodników i osób towarzyszących, oraz expo, czyli hala namiotowa wypełniona wystawcami sprzętu sportowego. Będzie w niej stoisko włoskiego wielkiego biegu Marcialonga - zaprzyjaźnionego z Biegiem Piastów. Covid przerwał ich współpracę. Na 46 Biegu Piastów zostanie wznowiona, a organizatorzy włoskich zawodów będą nie tylko na nie zapraszać, ale też wystartują.
Do Jakuszyc wybiera się również – jako zawodniczka i obserwatorka - dyrektorka Worldloppet Ski Federation Epp Paal z Estonii. Wordloppet to organizacja zrzeszająca 20 największych masowych biegów narciarskich świata.
Bieg Piastów zostanie rozegrany na trasach w Górach Izerskich, które w 2012 i 2014 roku były areną zawodów o Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, a w 2001 Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. W 2012 trasy Biegu Piastów były świadkiem pamiętnego pojedynku dwóch wielkich gwiazd światowego sportu: Justyny Kowalczyk i norweskiej multimedalistki Marit Bjorgen. Start i meta Biegu Piastów zostanie usytuowana w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.
Czy w ślady mistrzów pójdą najmłodsi uczestnicy 46 Biegu Piastów? Na starcie nie zabraknie oczywiście najmłodszych, dla których przygotowano dwa wydarzenia: Bieg Przedszkolaka oraz Bieg Dobrej Drużyny PZU – Wyprawę Zuchów, czyli bieg na dystansie jednego kilometra dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Wiele dzieci wystartuje także w rodzinnej odsłonie Biegu Piastów – KGHM Rodzinnej 12.
Miejsca na prawie wszystkie dystanse jeszcze są. Zapisy na 46 Bieg Piastów są otwarte na www.bieg-piastow.pl. Zapraszamy!