bieg piastów

i

Autor: fot. Bieg Piastów

46 Bieg Piastów już wkrótce! Ponad 6 tysięcy zawodników z różnych stron świata zjedzie do Szklarskiej Poręby-Jakuszyc.

2022-02-21 15:09

Ponad 6 tysięcy zawodników z 24 krajów zgłosiło swój udział w 46 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, który jak co roku rozegrany zostanie na przełomie lutego i marca w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach na 7 dystansach. Wystartuje Królowa Polskich Nart Justyna Kowalczyk!

Rozgrywany od 1976 roku Bieg Piastów, stworzony przez charyzmatycznego Juliana Gozdowskiego, cieszy się niezmiennie ogromną popularnością. Wśród zgłoszonych są ludzie różnych profesji, na każdym poziomie narciarskiego wtajemniczenia, w każdym wieku, przeróżnych zawodów. Są debiutanci, zaawansowani amatorzy, jak i mistrzowie. Swój udział w biegu na koronnym dystansie 50 km zapowiedziała Królowa Polskich Nart, mistrzyni olimpijska i świata, zdobywczyni Pucharu Świata Justyna Kowalczyk. Wystartują także jej mąż i brat.

Justyna Kowalczyk wygrała już dwa razy Bieg Piastów na 50 km (w 2017 i 2019), a w biegu na 25 km w 2020 zajęła drugie miejsce. W Szklarskiej Porębie-Jakuszycach startowała też dwukrotnie w Pucharze Świata, dwukrotnie zwyciężając - w latach 2012 i 2014.

Silny wiatr siał spustoszenie w Bydgoszczy

Rywalką Kowalczyk będzie doskonała Czeszka Sandra Schutzova, która była o włos od zakwalifikowania się do kadry swego kraju na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Chinach. Wśród mężczyzn faworytem jest zwycięzca Biegu Piastów sprzed dwóch lat, wielokrotnie punktujący w Pucharze Świata Dominik Bury. Na 50 km pobiegną także m. in. wicemistrz świata lekarzy Paweł Bubula, syn zwycięzcy I Biegu Piastów (i dwóch innych edycji) Stanisława Michonia – Mariusz Dziadkowiec-Michoń, jak też Paweł Judka – syn Waltera, jedynego uczestnika wszystkich edycji Biegu Piastów od 1976. Walter Judka pobiegnie ze swoimi wnuczkami na 6 km – 12-letnią Olą i 6-letnią Igą, która w Biegu Piastów zadebiutuje.

Bieg Piastów zostanie rozegrany ze startów wspólnych, w grupach, czyli w tradycyjnej formie, a nie indywidualnej, jak rok temu. Ograniczenia antycovidowe dotyczą limitów dla osób niezaszczepionych – 250 na dystans. W praktyce ograniczają dostęp na start na 50 i 25 km. Na terenie strefy startu oraz wokół niej, jak i w miasteczku zawodów, będzie obowiązywał dystans społeczny oraz zakrywanie nosa i ust.

QUIZ. Jaki zawód do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Czy byłeś/aś pilnym uczniem?

W programie biegowym jest m in. zjawiskowa Brubeck Nocna 12 (bieg w świetle księżyca i latarek) oraz pełna rodzinnej radości KGHM Rodzinna 12. Program towarzyszący to stoiska partnerów Biegu Piastów z atrakcjami dla zawodników i osób towarzyszących, oraz expo, czyli hala namiotowa wypełniona wystawcami sprzętu sportowego. Będzie w niej stoisko włoskiego wielkiego biegu Marcialonga - zaprzyjaźnionego z Biegiem Piastów. Covid przerwał ich współpracę. Na 46 Biegu Piastów zostanie wznowiona, a organizatorzy włoskich zawodów będą nie tylko na nie zapraszać, ale też wystartują.

Do Jakuszyc wybiera się również – jako zawodniczka i obserwatorka - dyrektorka Worldloppet Ski Federation Epp Paal z Estonii. Wordloppet to organizacja zrzeszająca 20 największych masowych biegów narciarskich świata.

Bieg Piastów zostanie rozegrany na trasach w Górach Izerskich, które w 2012 i 2014 roku były areną zawodów o Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, a w 2001 Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. W 2012 trasy Biegu Piastów były świadkiem pamiętnego pojedynku dwóch wielkich gwiazd światowego sportu: Justyny Kowalczyk i norweskiej multimedalistki Marit Bjorgen. Start i meta Biegu Piastów zostanie usytuowana w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

Czy w ślady mistrzów pójdą najmłodsi uczestnicy 46 Biegu Piastów? Na starcie nie zabraknie oczywiście najmłodszych, dla których przygotowano dwa wydarzenia: Bieg Przedszkolaka oraz Bieg Dobrej Drużyny PZU – Wyprawę Zuchów, czyli bieg na dystansie jednego kilometra dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Wiele dzieci wystartuje także w rodzinnej odsłonie Biegu Piastów – KGHM Rodzinnej 12.

Miejsca na prawie wszystkie dystanse jeszcze są. Zapisy na 46 Bieg Piastów są otwarte na www.bieg-piastow.pl. Zapraszamy!