Dolnośląskie, czyli kraina zamków i pałaców
Dolny Śląsk to region Polski, który znany jest przede wszystkim z zamków, pałaców, uzdrowisk i fantastycznego krajobrazu. Są tu liczne górskie kurorty i zabytkowe obiekty wpisane na listę UNESCO (Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, a także Hala Stulecia we Wrocławiu).
Według danych Polskiej Organizacji Turystycznej, województwo dolnośląskie zajmuje obszar 19 947 km kwadratowych. To właśnie na Dolnym Śląsku jest najwięcej zamków, które znajdują się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców. Są też tajemnicze podziemia oraz inne atrakcje, z których słynie województwo, jak np. Śnieżka, Kraina Wygasłych Wulkanów, Kościół Wang, Twierdza w Srebrnej Górze, Twierdza Kłodzka, czy Błędne Skały.
Miasta województwa dolnośląskiego. Które jest największe?
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego z listopada 2023 roku województwo dolnośląskie zamieszkuje 2 883 133 osób. Na Dolnym Śląsku są 93 miasta, w tym 4 na prawach powiatu. Miasta, w których żyje najwięcej ludzi to: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra i Lubin. Najmniej licznym miastem jest Wleń. Największy pod względem powierzchni jest powiat kłodzki, który zajmuje powierzchnię 1643,3 km2.
Które miasto w Dolnośląskim ma największą powierzchnię? 10 największych miast w naszym województwie
Polecany artykuł: